Recenzja „Równa słońcu” Anita Amirrezvani

Szesnastowieczna Persja to królestwo słynące z niezwykłego dobrobytu oraz bogactwa, a jej mieszkańcy są zadowoleni z rządów obecnego szacha, który jest uosobieniem sprawiedliwości oraz dobroci. Niestety już wkrótce spokój wszystkich mieszkańców zostanie zmącony przez pewne tragiczne wydarzenie, które już na zawsze odmieni ich życie. Pewnego dnia szach umiera, co wywołuje ogromną trwogę oraz ból u najbliższych mu osób. Są jednak tacy, którzy upatrują w tym wydarzeniu okazję do zdobycia władzy oraz wpływów. Planują mrożące krew w żyłach intrygi, dzięki którym zaistnieją na dworze. Czy sytuacja w królestwie ulegnie poprawie? Komu uda się dojść do władzy? Oraz jakie konsekwencje wynikną z panowania nowego szacha?

„Człowiek z natury jest pełen wad. Jego uszy słyszą tylko to, co chcą usłyszeć, i tylko Bóg zna prawdę absolutną.”

Księżniczka Pari jest córką zmarłego niedawno szacha i to właśnie ona była jego największą powierniczką. Kobieta już od najmłodszych lat zdobywała wiedzę potrzebną do rządzenia Persją. Niestety kobiety w ich królestwie nie mają żadnych wpływów i Pari nigdy nie uda się przekonać dworzan do poparcia jej kandydatury. Jej ojciec nie wyznaczył żadnego następcy, co w całym królestwie wywołało ogromny chaos. Prawie każdy krewny szacha ma ochotę zdobyć koronę, a wiele osób posunie się prawie do wszystkiego, żeby dopiąć swojego celu. Czy Pari uda się udowodnić swoją wartość oraz zachować przywileje?

„Odważni ludzie należą do rzadkości.”

Kiedy nowym szachem zostaje brat Pari, to sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Mężczyzna nie ma żadnego pojęcia o rządzeniu królestwem, a jego nieprzemyślane decyzje mogą doprowadzić Persję do ruiny. Czy Pari zdobędzie się na odwagę i będzie próbowała poprawić sytuację na dworze? Jak wiele kobieta będzie w stanie poświęcić dla dobra swojego kraju? Wraz ze swoim najbliższym doradcą Dżawaharem, który jest eunuchem oraz jej największym sojusznikiem, wkracza w niezwykle niebezpieczny oraz pełen zasadzek świat pełen intryg oraz tajemnic. Kto ostatecznie wygra w walce o tron? Czy Pari uda się zapobiec tragedii oraz zachować pokój w swoim królestwie?

„Bóg żądał, żeby przywódcy władali sprawiedliwie, ale co zrobić, jeśli tak nie żądzą? Czy mamy bezwolnie znosić tyranię? Pozwalać na mordowanie dzieci? Bać się oddychać?”

W książce wiele wydarzeń oraz postaci jest opartych na faktach, co zdecydowanie uatrakcyjniło mi lekturę tej książki. „Równa słońcu” to pozycja, w której z całą pewnością nie zabraknie wrażeń. Akcja bardzo szybko nabiera tempa i czytelnik z ogromnym zainteresowaniem śledzi losy księżniczki Persji. Wszystkiego dowiadujemy się z relacji Dżawahera, który jest według mnie niezwykle ciekawą postacią. Jego oddanie oraz poświęcenie niejednokrotnie mi zaimponowało. Jednak z całą pewnością na największą uwagę zasługuje Pari, która była niezwykle odważną, jak i pełną temperamentu kobietą, która odcisnęła piętno na historii Persji.

W książce nie zabraknie również dużej ilości intryg oraz tajemnic, dzięki którym nie można się nudzić przy tej pozycji choćby przez chwilę. Autorka zadbała o nawet najmniejszy szczegół i stworzyła niezwykłą historię, która naprawdę mnie zachwyciła. Mamy możliwość przenieść się do zupełnie innego świata oraz zobaczyć, jak wyglądało życie osób w szesnastowiecznej Persji. Taka podróż w czasie to niesamowite doświadczenie, które na pewno na bardzo długo zapamiętam. „Równa słońcu” to pozycja, która zdecydowanie zasługuje na chwile uwagi. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję wydawnictwu

http://www.wydawnictwoalbatros.com/obrazki/logo3.png

Moja ocena:

Treść:     9/10

Styl:     9/10

Okładka:     8/10

Wyzwania:

Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 3,2 cm

Czytam opasłe tomiska: 447 str.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Recenzja „Równa słońcu” Anita Amirrezvani

 1. Myślę, że ta historia mogłaby mi się spodobać. Zapisuję sobie ten tytuł.

 2. ~Ellie Moore pisze:

  Od dnia pierwszej premiery czułam, że to książka dla mnie ;)

 3. ~Mirabelka pisze:

  Widzę, że to jakiś panujący obecnie trend na książki/seriale historyczne dotyczące silnych kobiet ^^
  Z chęcią przeczytałabym tę książkę.

 4. ~Meggie pisze:

  Chętnie wybiorę się w taką podróż w czasie :)

 5. Elementy z prawdziwego życia z pewnością uatrakcyjniają powieść i mnie zachęcają do jej przeczytania. Pozdrawiam :)

 6. ~Tea pisze:

  Jak tylko zobaczyłam książkę w zapowiedziach byłam nią bardzo zaintrygowana, muszę się za nią jak najszybciej rozejrzeć ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>