Recenzja „Plaga samobójców” Suzanne Young

405690-352x500

Untitled-1

Na całym świecie nastolatki zaczynają masowo popełniać samobójstwa. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić przyczyny tych zjawisk, ani tym bardziej zapobiec tym tragediom. Wszędzie panuje chaos oraz przerażenie, że następną ofiarą tej podstępnej choroby będzie ktoś bliski. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem i lekarze robią wszystko, aby wynaleźć lekarstwo. Jednak panująca epidemia coraz bardziej zaczyna się rozprzestrzeniać i zbierać coraz większe żniwo. Czy opanowanie tej choroby jest w ogóle możliwe? Co tak naprawdę jest przyczyną tak wielkiej ilości samobójstw młodych osób? Oraz czy to możliwe, żeby świat wyglądał jeszcze kiedyś tak jak dawniej?

„Co byś zrobił, gdyby wszyscy twoi przyjaciele rzucili się z mostu? Ostatnie wypadki wskazywały, że poszedłbyś za ich przykładem.”

Przygnębienie oraz poczucie bezsensu to pierwsze symptomy wskazujące na to, że ktoś zaraził się tą chorobą. Władze wprowadziły w kilku szkołach specjalne programy, które mają za zadanie zapobiegać samobójstwom oraz wykrywać osoby, które można jeszcze uratować. Utworzono specjalną klinikę, do której wysyłane są osoby poniżej osiemnastego roku życia, które zdradzają pierwsze oznaki zarażenia tą bezwzględną chorobą. Ich pacjenci są poddawani tajemniczej kuracji, o której krąży wiele przerażających plotek. Jednak faktem jest, że wszystkie osoby które przebywały w tej klinice utraciły coś niezwykle ważnego – wspomnienia.

„[…] Program kradnie nasze wspomnienia i wymazuje emocje, a kiedy wychodzimy z ośrodka, przypominamy maszyny opuszczające linię produkcyjną. Jakbyśmy nigdy wcześniej nie zostali zranieni ani nie doznali zawodu. Czym tak naprawdę jesteśmy, jeśli pozbawi się nas przeszłości?”

Sloane spotkała niedawno okropna tragedia, która wstrząsnęła całym jej światem. Jej brat Brady popełnił samobójstwo na jej oczach. Tamto wydarzenie każdego dnia prześladuję dziewczynę i nic nie jest wstanie ukoić jej bólu. Jej rodzice od tamtego czasu stale ją obserwują, wypatrując jakichkolwiek oznak choroby. Sloane ze wszystkich sił stara się stwarzać pozory i wyglądać na szczęśliwą. Każdy nawet najmniejszy jej błąd może sprawić, że trafi do ośrodka i straci wszystko, co się dla niej liczy. Ogromnym wsparciem dla dziewczyny jest jej chłopak James. Jednak z każdym następnym dniem obydwoje zauważają, że tylko krok dzieli ich od Programu. Czy ich miłość będzie w stanie przetrwać wszystko?

„Są rzeczy, które trwają wiecznie i odrodzą się w każdych okolicznościach.”

Wątek samobójstwa jest coraz częściej poruszany w literaturze, co niektórym mogłoby się wydawać trochę niepokojące. Jestem jednak zdania, że warto poruszać tą tematykę oraz zgłębiać przyczyny takich zjawisk. Autorka miała niezwykle ciekawy pomysł i udało jej się stworzyć niezwykle intrygującą, jak i chwilami niepokojącą historię. „Plaga samobójców” to bardzo dobrze napisana dystopia, zmuszająca czytelnika do pewnych refleksji. Porusza również wiele ważnych oraz niezwykle istotnych kwestii, takich jak strata bliskiej osoby, poszukiwanie siebie, czy też siła miłości.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która już na początku pokazuje, że jest niezwykle odważną oraz nieustraszoną osobą. Podczas lektury tej książki czytelnik z zapartym tchem obserwuje jej zmagania z przytłaczającą codziennością oraz jest świadkiem zarówno jej wzlotów, jak i upadków. Przedstawiona historia jest dla mnie powiewem świeżości wśród innych, niestety przewidywalnych dystopii. Autorce wielokrotnie udało się mnie zaskoczyć oraz sprawić, że choć przez chwilę mogłam znaleźć się w zupełnie nowym, przerażającym świecie, pełnym bólu, straty oraz nieustającej walki o lepszą przyszłość. Książkę zdecydowanie polecam!

Program

405690-140x200433375-140x200

      1. Plaga samobójców   2. Kuracja samobójców

Moja ocena:

Treść:     9/10

Styl:     9/10

Okładka:     8/10

Wyzwania:

Czytam opasłe tomiska: 455 str.

Czytam fantastykę

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Recenzja „Plaga samobójców” Suzanne Young

 1. ~Kathy Leonia pisze:

  pozycja mocna! na pewno warta uwagi

 2. Mimo, że tematyka samobójstwa powoli zaczyna mnie drażnić, to ta pozycja bardzo mnie interesuje. Chciałabym wiedzieć, jak wyglądać będzie walka władz z odbieraniem sobie przez nastolatków życia. Cieszę się, że główna bohaterka jest do polubienia :)
  Pozdrawiam :)

 3. ~Mirabelka pisze:

  Powiem szczerze, że byłam nieco sceptycznie nastawiona do tej książki, bo jestem zdania, że tematyka samobójstw to stąpanie po kruchym lodzie, ale po przeczytaniu tego co napisałaś wnioskuję, że to może być, wbrew pozorom, bardzo ciekawa i warta uwagi książka :)

 4. Bardzo chcę przeczytać tę książkę!

  Szczęśliwego Nowego Roku! :)

 5. ~bookworm pisze:

  Bardzo zainteresował mnie motyw samobójstwa obecny w książce. Jednak nie lubię fantastyki, dlatego nie zdecydowałam się na jej przeczytani.

 6. ~awiola pisze:

  Wiele recenzji tej książki mnie zachęca. Mam na nią więc wielką ochotę.

 7. Strasznie mnie zaciekawiłaś tą książką, lubię takie tematy :)

 8. ~monalisap pisze:

  Jak na temat dysutopii- ciekawy, intrygujący i ważny, nie mówię książce nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>