Recenzja „Dziedzictwo von Becków” Joanna Jax

dziedzictwo-von-beckow-b-iext25168429

Untitled-1

Maria Tarnowska była sierotą i wychowywała się w niemieckim sierocińcu prowadzonym przez siostry boromeuszki. Kobieta nic tak naprawdę nie wie o swojej przeszłości oraz o przyczynach jej porzucenia. Dzięki pomocy sióstr Marii udało się zdobyć pracę nauczycielki w Gdańsku w jednej z nielicznych polskich szkół. Kobieta nie jest zamożna, a warunki w jakich żyje są bardzo skromne. Tymczasem atmosfera panująca w Gdańsku jest bardzo napięta. Zza granicy dochodzi coraz więcej niepokojących wiadomości o nowym przywódcy Niemiec oraz o jego planach względem Europy. Już wkrótce Maria przekona się, że nic nie będzie już takie jak przedtem, a świat jaki dotąd znała, bezpowrotnie zostanie zniszczony…

„Nienawiść najbardziej niszczy nas samych.”

Werner von Beck jest niemieckim oficerem SS, który wywodzi się z arystokratycznej i niezwykle bogatej rodziny. Mężczyzna od zawsze interesował się sztuką i pragnął studiować właśnie ten kierunek. Jednak jego apodyktyczny ojciec nie zgodził się na takie rozwiązanie, przez co Werner musiał zrezygnować ze swoich marzeń i wybrać architekturę. Jego rodzina często dyktowała mu to, co ma robić, a oczekiwania ojca było bardzo ciężko spełnić. Mężczyzna zawsze miał wrażenie, że brakuje mu czegoś w jego życiu. Tak było do dnia, w którym poznał piękną Polkę. Werner nie zdawał sobie jednak sprawy, że już wkrótce stanie przed niezwykle trudną decyzją, która na zawsze wpłynie na jego życie…

„Chcąc mieć zbyt dużo, można stracić wszystko.”

Pewnego deszczowego dnia drogi tych dwoje przecinają się. Zarówno Maria jak i Werner nie wiedzą, że to spotkanie już na zawsze odmieni ich życie. Werner jest bogatym Niemcem, a jego rodacy pustoszą całą Europę i wprowadzają terror. Z kolei Maria jest ubogą nauczycielką, której ojczyzna przechodzi najtrudniejsze chwile w historii. Choć dzieli ich wszystko, to jednak między nimi rodzi się głębokie uczucie, które może stać się przyczyną ich zguby. Oboje staną przed wieloma trudnymi wyborami oraz decyzjami. Czy są gotowi poświęcić wszystko w imię miłości? Oraz czy ich związek ma jakąkolwiek szansę na przetrwanie? Jak potoczą się ich losy w obliczu nadchodzącej wojny?

„[…] kluczem do wszystkiego jest miłość. To ona pomaga czekać, wybaczać i znosić każde cierpienie.”

Uwielbiam książki, których akcja dzieje się podczas II wojny światowej. „Dziedzictwo von Becków” rozgrywa się na przestrzeni osiemdziesięciu lat, dzięki czemu czytelnik nie tylko poznaje realia panujące podczas wojny, ale także odkrywa powojenny Berlin, Warszawę oraz Paryż. Autorce udało się stworzyć niezwykłą historię, która chwyta za serce oraz zmusza do refleksji. Poznajemy nie tylko historię Marii oraz Wernera, ale także innych osób, które są z nimi w pewien sposób powiązane. Książka okazała się niezapomnianą sagą rodzinną, która dostarcza czytelnikowi wiele emocji i nie daje potem spać spokojnie.

Bardzo podobało mi się to, że w książce cały czas coś się działo. Kreacja bohaterów jest doskonała od początku do końca, co jest naprawdę godne pochwały, ze względu na dużą ilość postaci. Autorka porusza wiele ważnych tematów związanych z wojną oraz nie tylko. Jest to książka o wybaczaniu, dawaniu drugich szans, miłości, trudnych wyborach oraz poświęceniach. „Dziedzictwo von Becków” jest debiutem literackim Joanny Jax, i nie zostaje mi nic innego, jak tylko pogratulować autorce stworzenia tak wspaniałego dzieła. Książka okazała się niezwykle wzruszająca, jak i pełną zwrotów akcji lekturą, której na pewno tak szybko nie zapomnę. Naprawdę polecam!

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję

Moja ocena:

Treść:     9/10

Styl:     9/10

Okładka:     9/10

Wyzwania:

Czytam opasłe tomiska: 408 str.

Polacy nie gęsi III

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Recenzja „Dziedzictwo von Becków” Joanna Jax

 1. ~awiola pisze:

  Czytałam, świetna książka. Bardzo polecam!

 2. ~Mirabelka pisze:

  Nie do końca jest to mój typ książki, ale przekonują mnie dwie rzeczy: oczywiście czasy, w których się dzieje i fakt, że jest tak bardzo w czasie rozciągnięta. Zestawienie bohaterów z resztą też jest bardzo ciekawe ;>

 3. ~Angie pisze:

  Bardzo podoba mi się przedział czasowy, w jakim toczy się akcja :)

 4. ~Maria N. pisze:

  Tez lubię książki z akcją osadzoną przed, w trakcie i po wojnie, dlatego po tą pozycje na pewno sięgnę.

 5. ~cyrysia pisze:

  Mam wielką chrapkę na tę książkę i jak tylko ogarnę swoje obecne czytelnicze zaległości to od razu wezmę się za powyższą pozycję.

 6. ~Tea pisze:

  Dobrych debiutów nigdy dość, więc muszę się za książką rozejrzeć ;)

 7. ~Gosia B pisze:

  Dla mnie była rewelacyjna. Druga książka autorki też jest świetna:)

 8. ~monalisap pisze:

  Rzadko sięgam po książki osadzone w czasach wojny światowej, ale sagi rodzinne chwytające za serce uwielbiam, więc może się skuszę na ten tytuł.

 9. O tej książce co i raz słyszę na książkowej blogsferze ;)
  Warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>