Recenzja „Klucze” Adam Lang

Lang_Klucze_m

Untitled-1

Adam jest właśnie w klasie maturalnej i przygotowuje się do matury. Chłopak mieszka z matką oraz okaleczonym kotem Ciapkiem, który został kiedyś znaleziony w lesie po tym, jak wpadł w sidła kłusowników. Adam wychowywał się bez ojca, który pewnego dnia spakował swoją walizkę i opuścił rodzinę. Od tamtego momentu mężczyzna zupełnie nie interesuje się swoim synem i nie daje żadnego znaku życia. Chłopak bardzo to przeżył i nadal nie może pogodzić się z tym, że ojciec mógł go tak po prostu zostawić. Nie ma dnia, żeby Adam o nim nie myślał i zastanawiał się, co skłoniło jego ojca do tego czynu. Już wkrótce chłopak będzie musiał skonfrontować się ze swoją przeszłością. Jednak czy będzie on w stanie wybaczyć dawne krzywdy?

„Dobra pamięć jest bardzo ważna, ale umiejętność zapominania – bezcenna.”

Adam nie jest w stanie zapomnieć o pewnym traumatycznym wydarzeniu, które już na zawsze wpłynęło na całe jego życie. Choć był on wtedy zaledwie małym chłopcem, to jednak nieustanne poczucie winy oraz żal nigdy go nie opuściły. Prawie nikomu nie opowiedział o tym zdarzeniu i sam boryka się z jego licznymi konsekwencjami. Czy Adamowi uda się kiedyś sobie przebaczyć? Czy pozbędzie się licznych fobii, które są wynikiem tamtej katastrofy? Czasami jedno wydarzenie potrafi zmienić nas bezpowrotnie, a poczucie winy sprawić, że już nigdy nie będziemy w stanie być szczęśliwym. Co wtedy tak naprawdę się wydarzyło?

„Każdy jest ekspertem od życia, tyle że wyłącznie od cudzego.”

Chłopak otacza się wieloma dziewczynami, jednak na prawie żadnej z nich mu nie zależy. Dla niego dziewczyny są po prostu wyzwaniem, a im jest ono trudniejsze, tym więcej satysfakcji czerpie ze zdobycia ich. Jednak Adam nie zdaje sobie sprawy, że jego czyny mają ogromny wpływ na każdą z nich oraz że złamane serce wcale tak szybko się nie goi. Jednak pewnego dnia okazuje się, że nie tylko on potrafi nieźle namieszać w życiu innych. Jedna z dziewczyn pokazuje na co ją stać i postanawia zmienić życie chłopaka w piekło. Czy Adam odnajdzie się w nowej sytuacji? Oraz czy kiedykolwiek zrozumie swoje błędy i zacznie naprawiać szkody, które wyrządził?

„Wzgardzona dziewczyna to śmiercionośna broń.”

 Na początku miałam trochę mieszane uczucia wobec bohatera, którego podejście do życia oraz stosunek do dziewczyn nie bardzo mi się podobały. Jednak po pewnym czasie przekonałam się do niego i nie ukrywam, że okazał się niezwykle intrygującym bohaterem. Jego przeszłość miała ogromny wpływ na to, jakim stał się człowiekiem, a dawne traumy nie dawały o sobie zapomnieć. Bardzo trudno jest pogodzić się z rozstaniem rodziców, a gdy w dodatku jeden z nich nie chce mieć z Tobą nic wspólnego, to musi to być naprawdę niewyobrażalny cios dla kilkuletniego chłopca. Autor podejmuje niezwykle trudny temat, który naprawdę porusza czytelnika i skłania go do refleksji.

Podobało mi się to, że książka jest napisana z perspektywy nastoletniego chłopaka. Muszę przyznać, że było to niezwykłe doświadczenie oraz możliwość dowiedzenia się, czym tak naprawdę kierują się niektórzy chłopcy. W „Kluczach” nie zabrakło wielu zabawnych momentów, czy dialogów. Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, chociaż na początku nie byłam do niej do końca przekonana. Historia Adama jest niezwykle ciekawa i naprawdę warta poznania. Czytelnik ma okazję przekonać się, jak trauma z dzieciństwa może wpłynąć na całe przyszłe życie oraz jak bardzo ważna jest rodzina. Serdecznie polecam!

PS: Ostatnio trochę zaniedbuję swojego oraz Wasze blogi. Na szczęście od przyszłego tygodnia będę miała trochę więcej czasu, ponieważ pozaliczam już najważniejsze testy. W końcu! Już niebawem pojawi się spóźniona relacja z Targów książek w Krakowie. :))

Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję

Moja ocena:

Treść:     8/10

Styl:     8/10

Okładka:     7/10

Wyzwania:

Polacy nie gęsi III

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Recenzja „Klucze” Adam Lang

 1. ~MintElegance pisze:

  czekam na relację z Targów Książek:D

 2. ~monalisap pisze:

  Raczej nastoletni chłopak to nie jest bohater, z którym się utożsamię, ale motyw konfrontacji z przeszłością zawsze mnie w książkach ciekawi.

 3. ~Mała Pisareczka pisze:

  Jakoś przekonana mocno nie jestem… ale może być ciekawie :D

 4. ~cyrysia pisze:

  Intryguje mnie ta książka i mam nadzieję, że uda mi się poznać ją bliżej.

 5. ~awiola pisze:

  Mnie też podoba się perspektywa nastoletniego bohatera. Może się kiedyś skuszę na tę książkę.

 6. ~Mirabelka pisze:

  Wydaje się całkiem ciekawa i nieco inna niż wszystkie „młodzieżówki”.

 7. ~Ellie Moore pisze:

  Jeśli polecasz to zdaję się na Ciebie i wybieram się na poszukiwania pierwszego tomu :)

 8. ~Maria N. pisze:

  Mam tyle książek do nadrobienia, ze sama nie wiem kiedy sięgnę po tą, ale zrobię to z pewnością :)

 9. ~Meggie pisze:

  Czytałam i polecam :). Ciekawa książka.

 10. ~Kathy Leonia pisze:

  intrygujący bohater:D to lubię!

 11. ~Tea pisze:

  Przyznam się szczerze, że widząc tylko okładkę książki ominęłabym ją szerokim łukiem, niemniej jednak strasznie interesuje mnie jak został przedstawiony tutaj wpływ traumy z dzieciństwa na dalsze życie. Zapisuję tytuł! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>